گزارش آماری کل تجمعات اعتراضی

در این صفحه گزارش‌های آماری کل تجمعات اعتراضی ارائه می‌گردد. این گزارش‌ها به صورت روزانه به‌روز‌آوری میگردند و ممکن است ساختار و شکل آن‌ها تغییر کند. لینک هر یک از داده‌های نمایش داده شده در این گزارش‌ها از طریق فیلتر کردن گزارشی که در صفحه خانه این وبسایت ارائه شده قابل دستیابی است. 

لطفا جهت اطلاع از چگونگی تهیه این گزارش‌ها، روش شناسی را مطالعه فرمایید.

کل تجمعات از 25 شهریور 1401 تا امروز

در نمودار زیر کل تجمعات اعتراضی پس از قتل مهسا (ژینا) امینی نمایش داده شده است. 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

  • نمودار زیر تعاملی است و با کلیک کردن روی اسم یک شهر یا روز می‌توان اطلاعات را به صورت تفکیکی مشاهده کرد.
  • به همین ترتیب برای مشاهده اطلاعات تفکیک شده از دسته‌بندی‌های موجود (تجمعات اعتراضی مردمی: سبز، کارگری: سبز کم‌رنگ، دانشجویی: نارنجی و دانش‌آموزی: آبی) می‌توانید روی یکی از این گزینه‌ها در نمودار کلیک کنید و یا از دکمه فیلتر بالای نمودارها استفاده کنید. 
  • هر قسمت از نمودار را که کلیک نمایید، متناسب با آن فیلتر، بقیه اجزای نمودار نیز مقادیر متفاوتی را نشان می‌دهد که مربوط به فیلتر انتخابی شماست.
  • نقشه قابل زوم کردن است و نمودار نام شهرها به صورت نواری و شامل بیش از 400 شهر است.
  •  بزرگی دایره بر روی نقشه، متناسب با موضوع به صورت خودکار تغییر میکند.
  • با نگه داشتن ماوس یا انگشت روی هر بخش نمودار ممکن است اطلاعات بیشتری نمایش داده شود.
  • لینک مرجع خبر همه این موارد در صفحه اصلی سایت و با کمک فیلترهای یکسان، قابل دستیابی است.

جهت مشاهده بهتر نمودار در کامپیوتر، روی دکمه فول اسکرین که در سمت راست نوار خاکستری پایین نمودار قرار دارد کلیک فرمایید.نمودار تعاملی در کامپیوتر بهتر دیده می‌شود اما چنانچه با گوشی همراه آن را مشاهده می‌کنید، بهتر است گوشی را به حالت افقی در آورید. شاید بهتر باشد از گوگل کروم استفاده نمایید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش تهیه این گزارش، لطفا به صفحه روش شناسی مراجعه نمایید.

در صورتیکه اطلاعات ارائه شده این سایت نیاز به اصلاح یا تکمیل دارد، لطفا به ما اطلاع دهید.

شاخص مشارکت

به دلیل اختلال اینترنت، طبیعی است که خبر و فیلم تجمعات اعتراضی در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاهای ایران دیده نشده است اما این به معنای نبود تجمعات اعتراضی در این مناطق نیست. در عین حال به منظور برخورداری از تصویری دقیقتر از خیزش و روند انقلاب، شاخصی را به نام شاخص مشارکت ساختیم. 

تعریف شاخص مشارکت: تعداد کل تجمعات اعتراضی در یک مرکز استان، نسبت به جمعیت آن مرکز استان به ازای هر صد هزار نفر. مثال: اگر در یک مرکز استان با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر، ۴ تجمع اعتراضی مردمی صورت گرفته باشد، شاخص مشارکت آن شهرستان، مقدار عددی ۲ خواهد بود.

 

روی نقشه: تیره‌تر بودن رنگ یک استان روی نقشه نشان دهنده بزرگتر بودن شاخص مشارکت در آن استان است. چنانچه در یک استان، مثلا تهران، در یک روز بیش از یک تجمع اعتراضی وجود داشته، همه آن تجمعات اعتراضی محاسبه شده‌اند.

روی نمودار میله‌ای: طول نمودار نشان دهنده مقدار شاخص مشارکت و مقدار عددی که روی هر نمودار نوشته شده، تعداد تجمعات اعتراضی آن شهر است. 

مرجع داده‌های این سایت از رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی و نیز سازمان‌های معتبر جمع آوری گردیده و تلاش گردیده راستی آزمایی گردد و اطلاعات تکراری وجود نداشته باشد.

با وجود همه تلاش‌ها، بی‌تردید آمار ارائه شده در وبسایت اطلاعیه کامل نیست و هرچند تصویری کلی و نسبتا صحیح از وضعیت به دست می‌دهد، اما قطعا نیاز به تکمیل دارد.

در صورتیکه اطلاعاتی در اختیار دارید که می‌تواند به بهبود یا تکمیل یا اصلاح اطلاعات ارائه شده وبسایت اطلاعیه کمک کند، لطفا با کلیک در اینجا به ما ایمیل بزنید یا در شبکه‌های اجتماعی به ما پیام دهید.

تاکید می‌گردد آمار ارائه شده در این وبسایت و شبکه‌های اجتماعی آن حداقلی است.